راهکارهای ویپ

راه کارهای ویپ

راه‌کارهای ارتباط بین دفاتر

 

ارتباط بین دفاتر, کاهش هزینه تماس, فناوری Voip

با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی در زمینهٔ ارتباطات و امکان برقراری تماس‌های تلفنی میان افراد و سازمان‌ها و با توجه به اینکه این امر جزو یکی از راه‌های ارتباطی سریع و مؤثر و جزئی جدایی‌ناپذیر در امر تجارت می‌باشد، مدیران همواره در پی یافتن روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه در جهت پرداخت هزینه‌های بالای تماس‌ها می‌باشند و به‌نوعی دغدغه صاحبان کسب‌وکار و مدیران سازمان‌ها می‌باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و عرضه راه‌کارهای نوین ارتباطی، خوشبختانه این نگرانی به میزانی زیادی رفع شده است. چراکه می‌توان با استفاده از فن‌آوری ویپ (VoIP) ارتباط میان دفاتر و مراکز و یا حتی محل سکونت را کاملاً رایگان (یا نزدیک به رایگان) برقرار نماید.

77

ساختار ارتباط تلفنی با استفاده از فن‌آوری ویپ به این صورت است که تماس‌های داخلی از طریق بستر شبکه به‌صورت IP و تحت پروتکل‌های رایج در شبکه برقرار می‌شود و از طریق نرم‌افزارهایی (به نام سافت‌فون) و یا تلفن‌های IP با مرکز تلفن ارتباط برقرار نموده و با توجه به مدیریت درخواست به خط شهری و یا خطوط داخلی متصل می‌شود. در این نوع ارتباط شما فقط هزینه استفاده از بستر شبکه که می‌تواند اینترنت، اینترانت و یا ارتباط مستقیم شبکه‌ای باشد را پرداخت می‌نمایید. به‌طور مثال اگر شما یک دفتر کاری در تهران و دفتری دیگری در شیراز داشته باشید، می‌توانید از طریق اینترنت و با استفاده از فن‌آوری ویپ با شماره‌گیری یک داخلی از تهران به داخلی موردنظر خود در شیراز متصل شوید و یا تماس بین‌شهری تا شیراز را با استفاده از ویپ به یک تماس داخل شهری در شیراز تبدیل نمایید.

66

نمونه‌هایی از کاربرد این فن‌آوری در نرم‌افزارهایی مثل وایبر (Viber) واسکایپ (Skype) می‌توان مشاهده نمود که تماس‌های صوتی تصویری را همگی توسط ویپ برقرار می‌نماید اما با محدودیت‌هایی که شرکت سازنده نرم‌افزار در نظر گرفته است این‌گونه تماس‌ها دچار افت کیفیت صدا شده و به استفاده از نرم‌افزار ارائه‌شده محدود می‌باشد.

گروه فارسی ویپ عرضه کننده و ارائه‌دهنده راه‌کاری مبتنی بر ویپ، با بهره‌گیری از دانش و تجربه چندساله متخصصین خود، آمادگی ارائه هرگونه راه‌کار مبتنی بر ویپ را دارد. از جمله این راه‌کارها که متناسب نیاز مشتریان قایل ارائه است، موارد زیر هستند. بدیهی است که علاوه بر موارد زیر، این گروه قادر به ارائه راه‌کار برای موارد دیگری و اختصاصی کردن راهکار نیز می‌باشد.

55

۱- ارتباط IPبه IP

این نوع ارتباط می‌تواند از طریق دو دستگاه تلفن تحت شبکه صورت گیرد. مبنای کار به این صورت است که هرکدام از دستگاه‌های تلفن یک IP ثابت (Static) را از طریق شرکت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت دریافت کرده و روی دستگاه تنظیم می‌نمایند سپس ارتباط بین این دو نفر (دستگاه تلفن) از طریق اینترنت و یا هر بستر شبکه‌ای رایگان برقرار می‌شود.

4

۲- انتقال خطوط مخابراتی شهری توسط VoIP Gateway

این نوع ارتباط زمانی به کار گرفته می‌شود که شما بخواهید از یک نقطه یا شهر، خطوط تلفن‌های شهری خود را به نقطه‌ای دیگر و یا شهری دیگر انتقال دهید به‌طور مثال خطوط دفتر شهر شیراز را بتوانید در تهران پاسخگو باشید.

 3

 

۳- ارتباط مرکز تلفن‌های IP PBX به یکدیگر

نوع دیگری از ارتباط به‌واسطه فن‌آوری ویپ به‌صورت اتصال مراکز تلفن IP PBX به یکدیگر می‌باشد که در این نوع ارتباط خطوط تلفن شهری در مبدأ به مرکز تلفن متصل شده و امکاناتی نظیر منشی تلفن هوشمند، ایجاد صف تماس، نظرسنجی، گزارش‌گیری، شنود و ضبط مکالمه را فراهم می‌سازد سپس می‌تواند تماس‌های ورودی از طریق بستر شبکه همانند اینترنت و یا اینترانت به نقطه مقصد (که در این سناریو مرکز تلفن می‌باشد) انتقال داده و در سمت گیرنده از امکانات آن استفاده نماید.

راه‌کار ارسال فکس از طریق ویپ

با توجه به نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها در زمینه ایجاد ارتباطات یکپارچه و پیشرفت تکنولوژی در این حوزه، امکان دریافت و ارسال فکس از حالت سنتی به دیجیتال تغییر یافته و این امکان فراهم شده تا بدون نیاز به کاغذهای مصرفی مربوط به دریافت فکس، امکان ذخیره‌سازی در فضایی از حافظه مانند هارد دیسک و یا حافظه‌های جانبی را فراهم شود. این شیوه باعث می‌شود که از هدر رفتن منابع زیادی از سازمان جلوگیری شود و همچنین باعث کمتر آلوده کردن محیط زیست و کاهش استفاده از منابع طبیعی می‌شود.

حال سوال این است که استفاده از این فناوری چرا سودمند می‌باشد و برای ما چه امکاناتی را فراهم می‌سازد؟

در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده از ویپ و یا فکس‌سرور کاملا رایج و عمومی شده است ولی متاسفانه در داخل کشور به دلیل عدم اطلاع رسانی، همچنان از سیستم‌های سنتی دریافت و ارسال فکس به صورت کاغذی استفاده می‌شود که باعث اعمال هزینه‌های بالا بابت کاغذهای مصرفی و هزینه استهلاک دستگاه‌های سنتی فکس و سرعت بسیار پایین در اینگونه دریافت‌ها و ارسال‌ها می‌باشد. اما با صرف هزینه اندک حتی شرکت‌های کوچک نیز می‌توانند با استفاده از فناوری ویپ امکان ارسال و دریافت چندین فکس همزمان با سرعت بالا را برای خود فراهم سازند و هزینه‌های خود کاهش دهند.

با استفاده از فناوری ویپ هر کاربر می‌تواند فکس‌های دریافتی خود را به صورت سند الکترونیکی ذخیره نماید یا در ایمیل خود مشاهده نماید و یا هر فایل الکترونیکی (تصویر، متن یا pdf) را به عنوان فکس ارسالی به تعداد بالا برای سازمان‌ها در مدت زمان بسیار کوتاه ارسال نماید که این امر باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود درحالی‌که در صورت استفاده از فکس‌های سنتی شما می‌بایست برای ارسال هر فکس زمان زیادی گذاشته و شماره‌گیری مجزایی را انجام دهید در حالی که با فناوری ویپ با انتخاب هر شماره به طور مجزا و یا گروهی می‌توانید تنها با فشردن یک کلیک ارسال گروهی به چندین شماره و یا جداگانه را داشته باشید.

2

با استفاده از فناوری ویپ، سیستم فکس همانند فکس‌سرور (Fax Server) عمل می‌کند. فکس‌سرور خود دارای صف ارسال، ارسال مجدد، ایمیل فکس‌های ورودی و گزارش‌گیری می‌باشد. بنابراین وجود حتی یک خط ارسال فکس هم برای یک مجموعه کفایت می‌کند و کاربر نیازی نیست منتظر آزاد شدن خط بماند زیر فکس سرور درخواست را از کاربر می‌گیرد و به محض آزاد شدن خط آن را ارسال می‌کند.

همچنین هیچ تفاوتی درگیرنده فکس نمی‌کند که از تکنولوژی ویپ استفاده می‌کند و یا از فکس‌های سنتی کاغذی، در هر دو حالت ارتباط به سهولت برقرار می‌شود.

نحوه ذخیره‌سازی این گونه فکس‌ها به صورت انتخابی در قالب‌های PDF و یا عکس می‌باشد که در صورت نیاز امکان کپی و یا پرینت از آن می‌باشد. همچنین این فناوری از کدک‌های T30 و T38  برای دریافت و یا ارسال فکس استفاده می‌نماید.

1