اینترنت رادیویی

شرکت جاوید سیستم پارس (JSP Group ) (نماینده رسمی و انحصاری وایرلس صبانت در خراسان رضوی)

در راستای فراگیری اینترنت پرسرعت و با کیفیت و امکان استفاده برای عموم مردم و حل مشکلات موجود در ارائه اینرنت به مجتمع های مسکونی اقدام به سرویس دهی با بهترین کیفیت و قیمت نموده است، مزایا و امکانات و شرایط بهره برداری به مختصر در ذیل توضیح داده شده است.

شرکت صبانت با مجوز جدید FCP و بهره گیری از متخصصین فناوری اطلاعات و ارتباطات (شبکه، اینترنت، کامپیوتر و مخابرات) در جهت رفع مشکلات سرعت (دری از مرکز، مشکلات سیر شهری، نویز سیم کشی ساختمان و قطع و وصلی مکرر) همچنین محدودیت های زیر ساختی (عدم وجود تلفن، دوری از مرکز، فیبر، PCM) اقدام به راه اندازی اینترنت روی بستر بی سیم با بهترین کیفیت و خدمات در مشهد نموده است.

امکانات اینترنت بی سیم صبانت:

  • امکان ارائه پهنای باند به میزان درخواستی کاربران (بیش از ۲۰ مگابیت در ثانیه)
  • یکپارچه خدمات صوت و تصویر، داده و اینترنت (تقارن سرعت آپلود و دانلود)
  • اقتصادی بودن نسبت به ارتباطات سیمی (ADSL) (بدون نیاز به خط تلفن)
  • نصب و راه اندازی سریع (بدون نیاز به عملیات رانژه مخابرات)
  • کیفیت بالا با کمترین قطع و وصلی (حذف مرکز تلفن و ارتباط مستقیم میان صبانت و مشترک)
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، رفع خرابی کمتر از ۲ ساعت

ارائه اینترنت وایرلس ویژه مجتمع های مسکونی یا مشترکین گروهی:

  • حداقل تعداد مشترکین جهت استفاده از امکانات ۲۰ نفر
  • نصب کلیه تجهیزات (رادیو، DSLAM، کابل شبکه و …) بصورت رایگان
  • تعرفه استثنائی ویژه مشترکین گروهی (۸Mb/Sec…۱Mb/Sec)

ارایه‌ی خدمات از طریق بی‌سیم (Wireless)، یکی دیگر از شیوه‌هایی‌ست که گروه JSP Group، خدمات پهنای باند خود را از طریق آن ارایه می‌دهد. این بخش از خدمات، در تمام مناطقی که امکان استفاده از سیم وجود ندارد و یا فاصله‌ی مشتری از مراکز مخابراتی به قدری است که برقراری ارتباط با سیم برای مشتری مقدور نیست، قابل ارایه است.
افزون بر این، مشتریانی که به پهنای باند بیش‌تری نیاز دارند یا مایل نیستند کاربری خط تلفن خود را تغییر دهند، می‌توانند با استفاده از این خدمات به پهنای باند دلخواه و مورد نیاز خود دسترسی یابند. در این روش با استفاده از باندهای فرکانسی مشخص، ارتباط هوایی بین JSP Group و سازمان مشتری برقرار می‌شود.

گفتنی‌ست، باندهای فرکانسی که پیش از این برای برقراری ارتباط هوایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، باندهای فرکانسی ۲٫۴ و ۵٫۸ گیگاهرتز هستند که به دلیل استفاده‌ی بیش از حد در حال اشباع ظرفیت هستند. بر این اساس، برای ارایه‌ی خدمات با بهترین کیفیت ممکن و برطرف ساختن مشکل یاد شده، JSP Group ، باندهای فرکانسی مشخصی را به صورت اختصاصی در اختیار گرفته است و خدمات بی‌سیم خود را از طریق باندهای اختصاصی یاد شده به مشتریان ارایه می‌کند.
JSP Group ، با در اختیار گرفتن فرکانس‌های دیگر، علاوه بر فرکانس‌های یاد شده، و به دست آوردن مجوز رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای استفاده از این فرکانس‌ها، لینک‌های Wireless را بدون پارازیت و نویز و به شکلی نوین در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مزیت اصلی، فراهم آوردن لینک‌‌های بسیار پایدار و با کیفیت برای مشتریان است که نیاز به نگه‌داری و پایش فرکانس وجود ندارد. در حقیقت مشکلات ناشی از تداخل فرکانسی که همواره در تهران و شهرهای بزرگ ایران مشکل‌ساز بوده است، برای مشتریان برطرف خواهد شد.

چگونگی برقراری ارتباط در روش بی‌سیم (wireless)

برقراری ارتباط میان مراکز و یا نقاط جغرافیایی مختلف شرکت‌ها و سازمان‌ها در روش بی‌سیم، به صورت زیر انجام می‌شود:

ایجاد کانال ارتباطی از طرف JSP Group
برای برقراری ارتباط هوایی بین دو نقطه مختلف، باید خط دید مستقیم (Line of Sight یا LOS) بین شرکت سرویس‌دهنده و سازمان مشتری وجود داشته باشد. JSP Group این امکان را با نصب دکل‌هایی در نقاط حضور خود (POPSite ها) فراهم کرده است. به این ترتیب امکان برقراری ارتباط با تعداد بیش‌تری از مشتریان در نقاط جغرافیایی متعدد به وجود می‌آید.

کنترل تداخل فرکانسی با دیگر مراکز
پس از ایجاد کانال ارتباطی، باید اطمینان حاصل شود که ظرفیت فرکانس مورد نظر اشباع نشده است و تداخل فرکانسی با مراکز دیگر نیز وجود ندارد. به دلیل استفاده اختصاصی JSP Group از باندهای فرکانسی ویژه، این مشکل تا حد زیادی پیش‌بینی و برطرف شده است.

دریافت امواج در محل سازمان مشتری
همچنان که پیش از این اشاره شد، برای دریافت امواج ارتباطی باید نقطه‌ی دید مستقیم میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده موجود باشد. بسته به محل قرارگیری سازمان مشتری، گاه این ارتباط بدون نیاز به دکل در محل مشتری و گاه با استفاده از دکل در محل برقرار می‌شود. یک آنتن و یک گیرنده‌ی رادیویی نیز برای دریافت این امواج و برقراری ارتباط به کار گرفته می‌شود.
در مواقعی که امکان برقراری دید مستقیم (LOS) وجود نداشته باشد، با استفاده از تجهیزات ویژه امکان استفاده از روش (NLOS) فراهم می‌شود. در این روش با وجود نبود دید مستقیم، ارسال پهنای باند برای مشتری ممکن خواهد بود. اما این پهنای باند محدود است و پهنای باند بسیار زیاد قابل ارسال نخواهد بود. در این روش به طور معمول پهنای باند به چند مگابایت بر ثانیه می‌رسد.
پس از برقراری این ارتباط سازمان مشتری می‌تواند به طور شبانه‌روزی و آنلاین از خدمات اینترنت با سرعتی هزاران برابر روش Dial Up بهره‌مند شود. در این روش متناسب با پهنای باند خریداری شده امکان برقراری ارتباط هم‌زمان برای ده‌ها کاربر و ارتباط شبکه‌ای کاربران در نقاط جغرافیایی مختلف و حتا در ساختمان‌ها و شهرهای جدا از یکدیگر به وجود می‌آید. در حال حاضر مشتریان و سازمان‌های متعددی از جمله ISPها و ISDPها (سازمان های بزرگ دولتی و خصوصی) در سراسر نقاط کشور از این بخش از خدمات JSP Group استفاده می‌کنند و از پشتیبانی همه‌جانبه و اختصاصی JSP Group بهره‌مند می‌شوند.

ویژگی‌های خدمات بی‌سیم JSP Group

مهم‌ترین ویژگی‌های خدمات پهنای باند بی‌سیم JSP Group را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

– امکان استفاده مداوم از خدمات اینترنت با سرعتی هزاران برابر خدمات Dial Up
– استفاده از پهنای باند اختصاصی با سرعت دریافت و ارسال برابر و نابرابر بر اساس انتخاب سرویس
– ارتباط میان بخش‌های مختلف سازمان و در ساختمان‌های جدا از یک دیگر امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتری
– بهره مندی از پشتیبانی اختصاصی ۲۴ ساعته و خدمات نظارت و کنترل همیشگی کیفیت خدمات
– استفاده از باندهای فرکانسی اختصاصی برای ارایه‌ی خدمات
– نقاط حضور (POP Siteها) متعدد برای ارایه‌ی خدمات به تعداد بیش‌تری از مشتریان